Krzysztof Wyrzykowski
- rocznik 1975
- urodzony w Bydgoszczy
- mieszka i tworzy w Gdańsku
- specjalizuje się w komiksie, ilustracji i malarstwie
„Oglądając plansze komiksowe, proszę pamiętać, że są one jedynie częścią większej całości, która jest również efektem pracy autora scenariusza komiksu, a rysunki mają przede wszystkim zadanie barwnego ukazania opowieści opisanej w scenariuszu”.
W 2003 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Oprócz wystawy indywidualnej w Warszawie brał udział w licznych wystawach zbiorowych, głównie za granicą, m.in. w Belgii, Portugalii, Grecji czy we Włoszech.
Najważniejsze publikacje: „Westerplatte. Załoga śmierci” (rys.), scen. M. Wójtowicz-Podhorski, Milton Media, 2004; „Korfanty”, scen. S. Zajączkowski, Ars Cameralis Silesiae Superioris, 2010; „Wyzwolenie? 1945” (rys.), scen. S. Zajączkowski, IPN Warszawa, 2010; seria „Wilcze Tropy” (rys.), scen. S. Zajączkowski: „Zygmunt”, „Orlik”, „Młot”, „Zapora”, „Żelazny”, IPN Warszawa, 2011; „Zamach na Kutscherę” (rys.), scen. S. Zajączkowski, IPN Warszawa, 2012; „Akcja pod Arsenałem” (rys.), scen. S. Zajączkowski, IPN Warszawa, 2015; Magazyn komiksowy „Komiks i My”: „Idioci”, „Marionetki”, „Ixbunieta” (rys.), scen. S. Zajączkowski, Wydawnictwo „Komiks i My”, 2016; „Idioci” (scen. i rys.), Wydawnictwo „Komiks i My”, nr 1, 2016; „Marionetki” (scen. i rys.), Wydawnictwo „Komiks i My”, nr 3, 2017; „Ixbunieta” (rys.), scen. S. Zajączkowski, Wydawnictwo „Komiks i My”, nr 4, 2017.
Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: 3. miejsce w konkursie Concours Européen de Bande Dessinée; Francja, 2006.
Twórczość Krzysztofa Wyrzykowskiego wpisuje się w tradycyjny polski i europejski nurt sztuki komiksu. Realistyczna stylistyka z charakterystyczną precyzyjną kreską w doskonały sposób oddaje tematykę historyczną, której najczęściej dotyczą komiksy artysty. Tym, co wyróżnia twórczość Wyrzykowskiego, zwaną niekiedy paradokumentalną, jest niezwykła dbałość o jak najwierniejsze oddanie zarówno realiów minionych zdarzeń, jak i ich topografii. Jego rysunki powstają nie tylko na podstawie materiałów archiwalnych czy konsultacji z historykami lub żołnierzami, lecz także często w rezultacie wypraw do miejsca opowiadanych zdarzeń i poczynionych tam własnych obserwacji. W pracy Wyrzykowski posługuje się tradycyjnymi technikami malarskimi: okładki maluje akrylem na desce, plansze rysuje tuszem na papierze, kolory nakłada zaś częściowo ręcznie, a częściowo cyfrowo.
W twórczości artysty nie znajdzie się eksperymentów z formą czy kompozycją, ma on natomiast do perfekcji opanowaną umiejętność prowadzenia narracji za pomocą sekwencji obrazków. Komiksy Wyrzykowskiego dzięki zmianom planów oraz płynnym przejściom między kolejnymi obrazkami sprawiają wrażenie samoistnie przesuwających się przed oczami czytelnika kadrów filmu. Równie istotną rolę w jego rysunkach odgrywają onomatopeje, które zwiększają dynamikę opowieści.
Galeria Krzysztofa Wyrzykowskiego
Więcej informacji o artyście: wyrzykowski-comics.blogspot.com
[shared_files file_id=5053]
[shared_files file_id=4722]
[shared_files file_id=4723]
[shared_files file_id=4724]
[shared_files file_id=4725]
[shared_files file_id=4726]
[shared_files file_id=4727]
[shared_files file_id=4728]
[shared_files file_id=4729]
[shared_files file_id=4730]
[shared_files file_id=4731]
Aby pobrać eBook’i innych artystów, odwiedź ich strony.
Na dole każdej strony znajdziesz linki do pobrania eBook’ów oraz wszystkich magazynów {slow} ilustrowanych pracami najlepszych polskich ilustratorów.