Adam Święcki
- rocznik 1977
- urodzony w Zambrowie
- mieszka i tworzy w Pruszczu Gdańskim
- specjalizuje się w komiksie, ilustracji i książkach dla dzieci
„Iść konsekwentnie, nawet do tyłu, jeśli w odpowiednim kierunku”.
W 2003 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Pisze i ilustruje książki dla dzieci oraz rymowane komiksy dla najmłodszych czytelników.
Najważniejsze publikacje: „Przebudzone legendy”, akt 1, 2, 3 (scen. i rys.), Studio Domino, 2003‒2008; „Przebudzone legendy. Oczy dla kruka” (scen. i rys.), Timof i Cisi Wspólnicy, 2013; „Gaia” (scen. i rys.), Timof i Cisi Wspólnicy, 2015; „Pani Detektyw Sowa” (scen. i rys.), Wydawnictwo Tadam, 2016; „Dziewanna, szczury i inne historie” (scen. i rys.), Timof i Cisi Wspólnicy, 2017; „Pan Elegant Lis” (scen. i rys.), Wydawnictwo Tadam, 2017; „Pan Łasuch Miś” (scen. i rys.), Wydawnictwo Tadam, 2017.
Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: wyróżnienie w konkursie „Nowej Fantastyki” i British Council, 2005; 1. miejsce w literacko-plastycznym konkursie twórczości przerażającej „Danse Macabre”, 2008.
Adam Święcki głównie tworzy cyfrowo, ale w dużej mierze posługuje się również tradycyjnymi technikami, jak ołówek, tusz, cienkopisy i flamastry.
Z architektonicznym rozmachem swobodnie komponuje plansze, bawiąc się płaszczyzną kartki, stąd w albumach pojawiają się strony typu splash, czyli całostronicowe kadry. Często pomija dymki, wypowiedzi postaci umieszcza bezpośrednio w kadrze, jedynie zarysowując kontury bohaterów. Tym samym, znosząc granice między elementami typograficznymi, postaciami oraz tłem, artysta przekształca cały rysunek w formę graficzną bliską plakatowi.
Efekt ten wzmacniają silne kontrasty, dużo czerni oraz ilustracje pozbawione wielu zbędnych elementów. Kiedy indziej emocjonalnym rysunkom towarzyszy − przypominająca szkic − cienka, rozedrgana kreska.
Tworząc głównie w czerni i bieli, Święcki nie odcina się od oszczędnego operowania kolorem, eksponując określone fragmenty rysunku o największym walorze ekspresyjnym. Niekiedy decyduje się na użycie pasteli i wówczas powstają kadry z przenikających się plam kolorów bez wyraźnych konturów.
Tematy charakterystyczne dla tego twórcy to szeroko rozumiana fantastyka: chętnie sięga do folkloru i w konwencji mrocznych opowiadań przemyca elementy oniryczne. Z kolei komiksy dla dzieci tworzy w odmiennej stylistyce: całostronicowe kadry pełne są kontrastowych, nasyconych kolorów w ograniczonej palecie. Rysunek jest uproszczony, a tło zredukowane tak, żeby przekaz wizualny był czytelny dla najmłodszych odbiorców.
Galeria Adama Święckiego
Więcej informacji o artyście: facebook.com/AdamSwieckiilustracje
[shared_files file_id=5041]
[shared_files file_id=4722]
[shared_files file_id=4723]
[shared_files file_id=4724]
[shared_files file_id=4725]
[shared_files file_id=4726]
[shared_files file_id=4727]
[shared_files file_id=4728]
[shared_files file_id=4729]
[shared_files file_id=4730]
[shared_files file_id=4731]
Aby pobrać eBook’i innych artystów, odwiedź ich strony.
Na dole każdej strony znajdziesz linki do pobrania eBook’ów oraz wszystkich magazynów {slow} ilustrowanych pracami najlepszych polskich ilustratorów.