Andrzej Pągowski
- rocznik 1953
- urodzony w Warszawie
- mieszka i tworzy w Warszawie
- zajmuje się plakatem, ilustracją książkową i prasową, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną
„Stworzyłem kilka scenografii, kilkanaście murali, kilkaset okładek i portretów, kilka tysięcy rysunków, ale najbardziej dumny jestem z 1400 plakatów”.
Studiował na Wydziale Plakatu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1978 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Plakatu prof. Waldemara Świerzego. W 1990 roku założył Agencję Reklamową Studio P, a w 2002 roku Agencję Reklamową Kreacja Pro. Jest jednym z głównych przedstawicieli drugiego pokolenia polskiej szkoły plakatu.
Swoje prace pokazywał na licznych wystawach organizowanych w kraju i poza jego granicami, m.in. w Barcelonie, Berlinie, Białymstoku, Brukseli, Gdyni, Getyndze, Krakowie, Londynie, Opolu, Paryżu, Puławach, Sofii, Sztokholmie, Warszawie i we Wrocławiu.
Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: brązowy medal na VIII Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej, Brno, 1978; srebrny medal na VIII Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 1983; I nagroda na I Biennale Plakatu Teatralnego, Rzeszów, 1987; nagroda „Plakat Roku”, Warszawa, 1983; nagroda „Plakat Roku”, Warszawa, 1987; Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego, 1988; I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Plakatu Filmowego, Istambuł, 1989; kilkanaście najwyższych trofeów w Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym sześć złotych medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago; Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 2005.
Charakterystyczną cechą stylu artystycznego plakatów Andrzeja Pągowskiego jest żywiołowa, odręczna kreska o dużym walorze ekspresyjności. Walor ów wzmaga struktura kolorystyczna oparta na wygaszonych, luminarystycznych kolorach, a innym znowu razem na barwach nasyconych lub na dysonansowych zgraniach kolorystycznych. Artysta poszukuje różnych technik rysunkowych, dostosowuje je do podejmowanego tematu, szuka dla nich adekwatnej nośności plastycznej. Mierzy się z podejmowanymi tematami nie tylko w aspekcie zastosowanego języka plastycznego, ale szuka dla nich nowych, często zaskakujących, sugestywnych sposobów ujęcia. Twórca stara się w sposobie prezentacji tematu wydobyć jego esencję, oczyszcza go z anegdoty, eliminuje zbędne elementy, stosuje kadrowanie. Jego prace nierzadko ujawniają dosadność widzenia, duże poczucie humoru, zmysłową lub polityczno-społeczno-obyczajową prowokację – dzięki nim twórczość plakatowa Andrzeja Pągowskiego trwale zapada w pamięć odbiorców.
Galeria Andrzeja Pągowskiego










Więcej informacji o artyście: pagowski.pl